iFeature 5 - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Oops! That page cannot be found.
fr: Oops! Cette page ne peut pas être trouvé.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching for it?
fr: On dirait que rien n'a été trouvé à cet endroit. Peut-être essayer de chercher ailleurs?

en: Category Archives: %s
fr: Archives de catégorie: %s

en: Tag Archives: %s
fr: Archives du mot-clef %s

en: Author Archives: %s
fr: Archives de l'auteur: %s

en: Daily Archives: %s
fr: Archives du Quotidien: %s

en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles: %s

en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuel: %s

en: Comment navigation
fr: Commenter la navigation

en: Older Comments
fr: Commentaires âgées

en: Newer Comments
fr: Commentaires récents

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Anciens commentaires

en: Newer Comments &rarr;
fr: Nouveaux commentaires &rarr;

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Permalink to %s
fr: Permalien vers %s

en: Continue reading
fr: Continuer la lecture

en: Edit
fr: éd

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Categories
fr: Catégories

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
fr: Propulsé par WordPress, plate-forme de publication sémantique personnelle.

en: Pingback:
fr: Ping

en: says
fr: dit :

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: iFeature Responsive Drag and Drop WordPress Theme
fr: iFonction Drag and Drop Responsive WordPress Theme

en: iMenu Options
fr: Options de imenu

en: Menu Home Icon
fr: Menu Accueil Icône

en: Published
fr: Publié

en: size
fr: Taille

en: Previous
fr: précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Post a comment
fr: Poster un commentaire

en: or leave a trackback
fr: ou laisser un trackback

en: Trackback URL
fr: URL de trackback

en: Comments are closed, but you can leave a trackback
fr: Les commentaires sont fermés, mais vous pouvez laisser un trackback

en: Trackbacks are closed, but you can
fr: Rétroliens sont fermés, mais vous pouvez %s

en: post a comment
fr: Poster un commentaire

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
fr: Les commentaires et les trackbacks sont fermés.

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: Ready to publish your first post?
fr: Prêt à publier votre premier post?

en: Get started here
fr: Commencez ici

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères de recherche. S'il vous plaît essayez de nouveau avec quelques mots-clés différents.

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que nous ne pouvons pas trouver ce que vous recherchez. Essayez de reformuler.

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

en: Search
fr: Recherche

en: Subscribe
fr: Actions

en: Entries (RSS)
fr: Articles (RSS)

en: Comments (RSS)
fr: Commentaires (RSS)
