newp - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
pt: Parece que nada foi encontrado neste local. Talvez tente um dos links abaixo ou uma pesquisa?

en: Most Used Categories
pt: Categorias mais usadas

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
pt: Tente olhar nos arquivos mensais. %1$s

en: Images
pt: Imagens

en: Videos
pt: Vídeos

en: Quotes
pt: Citações

en: Links
pt: Ligações

en: Archives
pt: Arquivos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Edit
pt: Editar

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado!

en: Basic Settings
pt: Configurações Básicas

en: Logo
pt: Logotipo

en: Some Text regarding copyright of your site, you would like to display in the footer.
pt: Alguns textos sobre direitos de autor do seu site, você gostaria de exibir no rodapé.

en: Custom CSS
pt: CSS Personalizado

en: Some Custom Styling for your site. Place any css codes here instead of the style.css file.
pt: Alguns Estilos personalizados para o seu site. Coloque todos os códigos css aqui em vez de o arquivo style.css.

en: Slider Settings
pt: Configurações de Slider

en: Title
pt: Título

en: Social Settings
pt: Configurações Sociais

en: Facebook
pt: As aplicações

en: Twitter
pt: Twitt

en: Twitter Username
pt: Nome de usuário do Twitter

en: Support
pt: Suporte

en: Search Results for: %s
pt: Resultado da Busca para: %s

en: Page %s
pt: Página %s

en: Clear
pt: Limpo

en: Default
pt: Padrão

en: Select Color
pt: Selecione Cor

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
pt: Clique em OK para reiniciar. Quaisquer configurações de tema serão perdidos!

en: Default options restored.
pt: As opções padrão restaurado.

en: Options saved.
pt: Configurações salvas.

en: No file chosen
pt: Nenhum arquivo escolhido

en: Upload
pt: Enviar arquivo

en: Remove
pt: Remover

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
pt: Atualize sua versão do WordPress para suporte de mídia completo.

en: View File
pt: Ver Arquivo

en: No Repeat
pt: Não Repetir

en: Repeat Horizontally
pt: Repetir horizontalmente

en: Repeat Vertically
pt: Repetir verticalmente

en: Repeat All
pt: Repetir tudo

en: Top Left
pt: Top Esquerda

en: Top Right
pt: Superior direito:

en: Middle Left
pt: Oriente Esquerda

en: Bottom Left
pt: Inferior Esquerda

en: Bottom Right
pt: Canto inferior direito

en: Fixed in Place
pt: Fixada no lugar

en: Italic
pt: Itálico

en: Bold
pt: Negrito

en: Bold Italic
pt: Negrito Itálico

en: Post navigation
pt: Navegação do Post

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário está aguardando moderação.

en: View all posts by %s
pt: Ver todas os posts por %s
