newp - en to tr translation catalogue (109 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Oops! Bu sayfa bulunamıyor.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
tr: Hiçbir şey bu yerde bulundu gibi görünüyor. Belki altında veya bir arama bağlantılardan birini deneyin?

en: Most Used Categories
tr: En Sık Kullanılan Kategoriler

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
tr: Aylık arşiv bakarak deneyin. %1$s

en: Author: %s
tr: Yazar: %s

en: Day: %s
tr: Gün: %s

en: Month: %s
tr: Ay: %s

en: Year: %s
tr: Yıl: %s

en: Images
tr: Görseller

en: Videos
tr: Videolar

en: Quotes
tr: Alıntılar

en: Links
tr: Linkler (Bağlantılar)

en: Archives
tr: Arşivler

en: Comment navigation
tr: Navigasyon Yorum

en: &larr; Older Comments
tr: ← Eski Yorumlar

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni Yorumlar →

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Pages:
tr: [pages]

en: Edit
tr: Düzenle

en: Proudly powered by %s
tr: Gururla tarafından desteklenmektedir %s

en: Theme by %1$s.
tr: Tema %1$s .

en: Primary Menu
tr: Birincil Menü

en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: Menu
tr: / / Menu

en: Skip to content
tr: Ana içeriğe geçiş yap.

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
tr: <span class="meta-nav"> ← </ span> Önceki

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Sonraki <span class="meta-nav"> → </ span>

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
tr: Trackbacks kapalı, ama olabilir <a class="comment-link" href="#respond" title="Post bir comment"> yazılan bir yorum </ a>.

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
tr: Her iki yorum ve notlarını şu anda kapalı.

en: Nothing Found
tr: Yok

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüm, ama hiçbir şey Arama terimlerinizi uyumlu. Değişiklik yapıp tekrar deneyin.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Bu sizin aradığınızı bulamıyor gibi görünüyor. Belki yardımcı olabilir arıyor.

en: Basic Settings
tr: Temel Ayarlar

en: Custom Code in Header
tr: Üstbilgi Özel Kod

en: Insert scripts or code before the closing &lt;/head&gt; tag in the document source:
tr: Belge kaynak kapanış </ head> etiketinin önüne komut dosyaları veya kodu eklemek:

en: Custom Code in Footer
tr: Altbilgisi Özel Kod

en: Insert scripts or code before the closing &lt;/body&gt; tag in the document source:
tr: Belge kaynak kapanış </ body> etiketinin önce komut dosyaları veya kodu eklemek:

en: Copyright Text
tr: Copyright Yazı

en: Some Text regarding copyright of your site, you would like to display in the footer.
tr: Sitenizin telif hakkı ile ilgili bazı Yazı, altbilgi görüntülemek istiyorum.

en: Slider Settings
tr: Slider Ayarları

en: Enable Slider
tr: Slider etkinleştirin

en: Check this to Enable Slider.
tr: Slider etkinleştirme için bu kontrol edin.

en: Using the Slider
tr: Slider kullanarak

en: This Slider supports upto 5 Images. To show only 3 Slides in the slider, upload only 3 images. Leave the rest Blank. For best results, upload images of size 1180x500 px.
tr: Bu Slider 5 Resim kadar destekler. Kaymak sadece 3 Slaytlar göstermek için, sadece 3 resim yüklemek. Geri kalanı Boş bırakın. En iyi sonuç için, boyut 1180x500 px resim yüklemek.

en: Slider Image 1
tr: Slider Resim 1

en: First Slide
tr: İlk Slayt

en: Title
tr: Başlık

en: Slider Image 2
tr: Slider Resim 2

en: Second Slide
tr: İkinci Slayt

en: Slider Image 3
tr: Slider Resim 3

en: Third Slide
tr: Üçüncü Slayt

en: Slider Image 4
tr: Slider Resim 4

en: Fourth Slide
tr: Dördüncü Slayt

en: Slider Image 5
tr: Slider Resim 5

en: Fifth Slide
tr: Beşinci Slayt

en: Social Settings
tr: Sosyal Ayarlar

en: Facebook Profile or Page URL i.e. http://facebook.com/username/
tr: Facebook Profil veya Sayfa URL yani http://facebook.com/username/

en: Twitter Username
tr: Twitter Kullanıcı Adı

en: URL for your RSS Feeds
tr: RSS Feeds için URL

en: Support
tr: Destek

en: Coller WordPress theme has been Designed and Created by <a href="http://rohitink.com" target="_blank">Rohit Tripathi</a>. For any Queries or help regarding this theme, <a href="http://rohitink.com/2013/09/09/newp-wordpress-theme/" target="_blank">comment on this page.</a> You can also ask questions about this theme on WordPress.org Support Forums. I will answer your queries there too.
tr: Coller WordPress tema tasarlanan ve <a tarafından oluşturulmuş olan href="http://rohitink.com" target="_blank"> Rohit Tripathi </ a>. Için herhangi bir Sorguları ya da bu tema ile ilgili yardım, bu sayfada <a href="http://rohitink.com/2013/09/09/newp-wordpress-theme/" target="_blank"> yorum. </ a> Ayrıca WordPress.org Destek Forumu bu konu hakkında sorular sorabilirsiniz. Ben de orada sorularına yanıt olacaktır.

en: <a href="http://twitter.com/rohitinked" target="_blank">Follow Me on Twitter</a> to know about my upcoming themes.
tr: <a href="http://twitter.com/rohitinked" target="_blank"> Twitter'da Follow Me </ a> benim yaklaşan temalar hakkında bilmek.

en: Regenerating Post Thumbnails
tr: Yenileyici Mesaj Küçük

en: If you are using Newp Theme on a New Wordpress Installation, then you can skip this section.<br />But if you have just switched to this theme from some other theme, or just updated to the current version of newp, then you are requested regenerate all the post thumbnails. It will fix all the isses you are facing with distorted & ugly homepage thumbnail Images.
tr: Bir Yeni Wordpress Kurulum üzerinde Newp Tema kullanıyorsanız, o zaman bu bölümü atlayabilirsiniz. Sadece başka bir tema bu tema geçti, ya da sadece yeniwp en güncel sürümüne güncellenmiş varsa <br />, o zaman sen Tüm sonrası küçük yeniden istedi. Bu çarpık ve çirkin sayfası küçük Resimler ile karşı karşıya tüm isses çözecektir.

en: To Regenerate all Thumbnail images, Install and Activate the <a href="http://wordpress.org/plugins/regenerate-thumbnails/" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a> WP Pugin. Then from <strong>Tools &gt; Regen. Thumbnails</strong>, re-create thumbnails for all your existing images. And your blog will look even more stylish with Newp theme.<br />
tr: Tüm Küçük resimler Regenerate için, takın ve <a etkinleştirin href="http://wordpress.org/plugins/regenerate-thumbnails/" target="_blank"> Regenerate Küçük </ a> WP Pugin. Sonra <strong> Araçlar> Regen. Küçük resimler </ strong>, mevcut tüm görüntüler için küçük yeniden oluşturun. Ve blogunuza Newp tema ile daha da şık bir görünüm olacak. <br />

en: <strong>Note:</strong> Regenerating the thumbnails, will not affect your original images. It will just generate a separate image file for those images.
tr: <strong> Not: </ strong> Yenileyici küçük, orijinal görüntüleri etkilemez. Sadece bu görüntüler için ayrı bir görüntü dosyası oluşturur.

en: Theme Credits
tr: Tema Kredi

en: Check this if you want to you do not want to give us credit in your site footer.
tr: Sitenizi altbilgi bize kredi vermek istemiyorsanız istiyorsanız bu kontrol edin.

en: Search Results for: %s
tr: : Için Arama Sonuçları %s

en: Meta
tr: Meta?...

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Newp Theme Options
tr: Yeniwp Tema Seçenekleri

en: Newp Settings
tr: Yeniwp Ayarlar

en: Clear
tr: Temizle

en: Default
tr: Varsayılan

en: Select Color
tr: Renk seç

en: Click OK to reset. Any theme settings will be lost!
tr: Sıfırlamak için Tamam'ı tıklatın. Herhangi bir tema ayarlar kaybolur!

en: Default options restored.
tr: Varsayılan seçenekleri geri.

en: Options saved.
tr: Seçenekler kaydedildi!!

en: No file chosen
tr: Seçilen dosya yok

en: Upload
tr: Yükleme

en: Remove
tr: Kaldır

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
tr: Tam ortam desteği için WordPress sürümü yükseltin.

en: View File
tr: Dosya bilgileri

en: No Repeat
tr: Hayır Tekrar

en: Repeat Horizontally
tr: Yatay tekrarla

en: Repeat Vertically
tr: Dikey tekrarla

en: Repeat All
tr: Tüm tekrarlayın

en: Top Left
tr: sol üst

en: Top Center
tr: Üst Merkezi

en: Top Right
tr: sağ üst

en: Middle Left
tr: Orta Sol

en: Middle Center
tr: Orta Merkezi

en: Middle Right
tr: Orta Sağ

en: Bottom Left
tr: sol alt

en: Bottom Center
tr: Alt Orta

en: Bottom Right
tr: sağ alt

en: Scroll Normally
tr: Normalde gidin

en: Fixed in Place
tr: Place Sabit

en: Italic
tr: Italik

en: Bold
tr: Cesur

en: Bold Italic
tr: Kalın italik

en: Post navigation
tr: Mesaj navigasyon

en: <span class="meta-nav">&larr;</span>
tr: <span class="meta-nav"> ← </ span>

en: <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: <span class="meta-nav"> → </ span>

en: %s <span class="says">says:</span>
tr: %s <span class="says"> diyor ki: </ span>

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
tr: <span class="posted-on"> Posted on %1$s </ span> <span class="byline"> tarafından %2$s </ span>

en: View all posts by %s
tr: Bütün mesajlar %s
